Eurobasket Women: Η Ισπανία και το Βέλγιο προκρίθηκαν στον τελικό

Η Ισπανία και το Βέλγιο προκρίθηκαν στον τελικό του Eurobasket Women 2023.

Η χώρα από την Ιβηρική χερσόνησο είχε τον πρώτο λόγο και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-28). Η χώρα της Κεντρικής Ευρώπης βρήκε απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με ένα επί μέρους σκορ 18-12, αλλά η ομάδα του κόουτς Μέντεζ προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-46). Η Εθνική Ισπανίας διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Εθνική Ουγγαρίας με 69-60, με αποτέλεσμα να προκριθεί στον τελικό του Eurobasket Women 2023.

Από την Εθνική Ισπανίας διακρίθηκαν οι Τορρένς και Καθόρλα με 27 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Ουγγαρίας ξεχώρισαν οι Στούντερ και Γκορέ με 13 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-14, 38-28, 50-46, 69-60

Οι "γάτες" είχαν το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-30). Η Εθνική Βελγίου διατήρησε την διαφορά της στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας την Εθνική Γαλλίας με 67-63.

Από την Εθνική Βελγίου διακρίθηκαν οι Μέσμαν και Βανλό με 24 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Γαλλίας ξεχώρισαν οι Γκρουντά και Σαρτερεό με 17 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-8, 44-30, 54-46, 67-63