Ισπανία-Ελλάδα 76-60: Ήττα για την γαλανόλευκη...που θα αντιμετωπίσει στα playoffs την Τσεχία

Η Εθνική Ελλάδας Γυναικών δεν τα κατάφερε κόντρα στην Εθνική Ισπανίας, αφού ηττήθηκε με 76-60. Η γαλανόλευκη προκρίθηκε στα playoffs του Eurobasket Women 2023 από την τρίτη θέση του Α' ομίλου και θα παλέψει με την Τσεχία, για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι δύο ομάδες ενλλάσσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Εθνική Ισπανίας να κάνει σερί πόντων και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-18). Η ρόχα ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 15-9, προηγήθκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-27).

Αν και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μείωσε στους δύο πόντους σε τέσσερις περιπτώσεις, η χώρα από την Ιβηρική χερσόνησο είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-49).  Η Εθνικη΄ Ισπανίας είχε το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 21-11, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Εθνικη΄ Ελλάδας με 76-60.

Από την Εθνική Ισπανίας διακρίθηκαν οι Κάσας και Καρρέρα με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Ελλάδας ξεχώρισαν οι Σπανού και Παυλοπούλου με 14 και 13 π΄τοντους.

Δεκάλεπτα:  20-18, 35-27, 55-49, 76-60