Ελβετία – Αζερμπαϊτζάν 72-53: Ο Παπαθεοδώρου… χάλασε το ντεμπούτο ΛεΝτέι

Η Ελβετία του Ηλία Παπαθεοδώρου, χάρη σε ένα… εκρηκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, επιβλήθηκε του Αζερμπαϊτζάν με 72-53, για τα προ-προκριματικά του Μουντομπάσκετ 2027, χαλώντας το ντεμπούτο του Ζακ ΛεΝτέι με την φανέλα των Αζέρων.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους παίκτες του Έλληνα προπονητή, καθώς προηγήθηκαν με 20-10 στην πρώτη περίοδο. Ένα 19-8 των Ελβετών, όμως, στο δεύτερο δεκάλεπτο, τους έβαλε στην θέση του οδηγού στο ημίχρονο (29-28), με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας μάλιστα στον θρίαμβο με +19, χάρη σε ένα 22-10 στην τελευταία περίοδο.

Ο Φοφανά με 19 πόντους, πέντε ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, ήταν ο κορυφαίος της Ελβετίας, με τον Πολάιτ του Κολοσσού Ρόδου να έχει 16 πόντους και εννέα ριμπάουντ, καθώς και τέσσερα κλεψίματα.

Για το Αζερμπαϊτζέν, ο ΛεΝτέι αγωνίστηκε για 39’35’’, με απολογισμό 22 πόντους, έξι ριμπάουντ και τρεις ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 29-28, 50-43, 72-53