Λετονία-Λιθουανία 98-63: Στην 5η θέση του Παγκοσμίου Κυπέλλο 2023 η ομάδα του Μπάνκι

Η Λετονία νίκησε την Λιθουανία με 98-63 και κατέκτησε την πέμπτη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023, ενώ η ομάδα του κόουτς Μακσβίτις πλασαρίστηκε στην έκτη θέση.

Η Λετονία είχε τον πρώτο λόγο από την αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-20). Η ομάδα του κόουτς Μπάνκι είχε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-38).

Οι "βυσσινοί" πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-9, προηγήθηκαν με 30 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-47). Η Λετονία διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Λιθουανία με 98-63.

Από την Λετονία διακρίθηκαν οι Κούρουκς (4 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Σμιτς (6 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Λιθουανία ξεχώρισαν οι Γιοκουμπάιτις (2 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Βαλαντσιούνας (8 ασίστ) με 16 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-20, 49-38, 77-47, 98-63