Νέα Ζηλανδία - Ιορδανία 95-87: Οι ασπρόμαυροι τους λύγισαν στην παράταση παρά την 39αρα του Χόλις-Τζέφερσον

Η Ιορδανία ζόρισε την Νέα Ζηλανδία, με τους "ασπρόμαυρους" να βρίσκουν λύσεις και να νικούν στην παράταση με 95-87. Η χώρα της Ωκεανίας ανέβηκε στο 1-1, ενώ η χώρα της Μέσης Ανατολής ηττήθηκε σε δύο αγώνες. Η Νέα Ζηλανδία θα αντιμετωπίσει την Ελλάδα, την Τετάρτη (30/8), για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Το πάνω χέρι στον αγώνα από τα πρώτα λεπτά είχε η Νέα Ζηλανδία, που ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-18). Οι "ασπρόμαυροι" ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 25-19, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-37).

Η ομάδα του κόουτς Κάμερον πήρε προβάδισμα με έντεκα πόντους στο 22' λεπτό (51-40), ενώ κράτησε την διαφορά της στα επόμενα οχτώ λεπτά και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-57). Η Ιορδανία βρήκε απαντήσεις και έκανε ντέρμπι τον αγώνα στην τέταρτη περίοδο. Η ομάδα του κόουτς Αλ Σους είχε ένα επί μέρους σκορ 28-20 συνολικά και ισοφάρισε, με τις δύο χώρες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τέταρτης περιόδου (85-85). Η Νέα Ζηλανδία ήταν πιο αποτελεσματική στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και με ένα επί μέρους σκορ 10-2, νίκησε την Ιορδανία με 95-87,

Από την Νέα Ζηλανδία ξεχώρισαν οι Μαριαχούχου-Λεάφα (5 ριμπάουντ και 5 ασίστ) και Ίλι (1 ριμπάουντ και 10 ασίστ) με 23 και 15 πόντους.

Από την Ιορδανία διακρίθηκαν οι Χόλις Τζέφερσον (9 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και Ιμπραχίμ (5 ριμπάουντ και 9 ασίστ) με 39 και 22 πόντους αντίστοιχα. Ο Ντουβερίογλου είχε 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 21-18, 46-37, 65-57, 85-85 (τέλος της τέταρτης περιόδου), 95-87 (τέλος της α' παράτασης)