Λιθουανία-Φινλανδία 84-80: Με υπογραφή του Βαλαντσιούνας παρά την 32αρα του Μαρκάνεν

Η Λιθουανία νίκησε την Φινλανδία με 84-80 σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στη Σβιτούριο Αρένα της Κλαϊπέντα και την παρακολούθησαν 4.995 θεατές.

Η Λιθουανία είχε τον πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με την Φινλανδία με επτά σέρι πόντους, να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-24). Αν και η ομάδα του κόουτς Τουόβι πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους  στο 13' λεπτό (31-27), με την ομάδα του κόουτς Μακσβίτις να ανεβάζει ρυθμό και την διαφορά στους έξι πόντους σε δύο περιπτώσεις, ενώ προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-43).

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-62). Αν και η Φινλανδία ισοφάρισε στο 31' λεπτό (65-65), η Λιθουανία είχε το momentum στην τέταρτη περίοδο και κατά΄φερε να νικήσει με 84-80.

Από την Λιθουανία διακρίθηκαν οι Βαλαντσιούνας (16 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Μοτιεγιούνας (3 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 21 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Φινλανδία ξεχώρισαν οι Μαρκάνεν (11 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και Ενγκαμούα (5 ριμπάουντ) με 32 και 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-25, 45-43, 63-62, 84-80