Δομινικανή Δημοκρατία - Ελλάδα 82-109: 100αρα με υπερηχητικό Γιάννη

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε με το δεξί στις υποχρεώσεις του στο τουρνουά καθώς νίκησε την Δομινικανή Δημοκρατία με σκορ 109-82 , με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι με 32 πόντους.

H επίσημη αγαπημένη μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και χτυπώντας με τα αδέρφια Αντετοκούνμπο στο ποστ και με την ευστοχία της έξω από τα 6.75 από τα σουτ του Παπανικολάου και του Γουόκαπ βρέθηκε μπροστά στο σκορ 24-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στην συνέχεια η Ελλάδα εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή της στο ποστ και με τον Γιάννη και τον Μήτογλου ανέβασε την διαφορά σε διψήφιες τιμές (22-36) και με τα τρίποντα του Καλάθη, του Χαραλαμπόπουλου και του Παπαγιάννη διατήρησαν το διψήφιο προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (41-56)

Στο δεύτερο μέρος, ένα επιθετικό κρεσέντο του Γιάννη με 11 συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε την διαφορά στους 18 (49-67). Οι Δομινικάνοι με ένα ξέσπασμά τους 13-6 έριξαν την διαφορά στους δέκα (65-75) με τους πέντε προσωπικούς πόντους του Γουόκαπ να διαμορφώνουν το 65-80 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο , ένα 8-0 ξέσπασμα της εθνικής από τους Καλαιτζάκη και Γιάννη ανέβασαν την διαφορά στο +21 (67-88) , με τον Βασίλη Σπανούλη στα τελευταία λεπτά να ξεκουράζει τους βασικούς και να δοκιμάζει κάποια πράγματα ενόψει συνέχειας και την Εθνική μας ομάδα να κερδίζει με σκορ 102-89.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 41-56, 65-80, 82-109

On fire: O Γιάννης Αντετοκούνμπο με 32 πόντους

Ξεχώρησαν: Από πλευράς Εθνικής ο Γουόκαπ με 17 πόντους και ακολούθησε ο Καλάθης με 12 πόντους και 11 ασσίστ, εν΄ω από τους Δομινικανούς ξεχώρισε ο Ντουάρτε με 26 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά: Το τελικό +27 (82-109)

Οι διαιτητές: Βάζκεζ, Σάλινς, Μπόνερ