Χάποελ Ιερουσαλήμ-Ιγκοκέα 84-68: Έκανε το καθήκον της με... double-double του Τόμας

Στο εξ' αναβολής παιχνίδι για την τρίτη αγωνιστική του BCL, η Χάποελ Ιερουσαλήμ  νίκησε την Ιγκοκέα με 84-68, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 2-2, ίδιο με την ομάδα από την Βοσνία και Ερζεγοβίνη.

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ πήρε την ρεβάνς από το ματς της Τρίτης (22/12), οπού η Ιγκοκέα είχε νικήσει με 75-73.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους (23-19).  Αν και η Χάποελ Ιερουσαλήμ είχε το προβάδισμα σε όλη την δεύτερη περίοδο, η Ιγκοκέα κατάφερε και έφερε το ματς στα ίσα στο ημίχρονο (38-38).

Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα πέντε πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-54). Η Χάποελ Ιερουσαλήμ με ένα επί μέρους σκορ 25-14 στην τέταρτη περίοδο κατάφερε να νικήσει την Ιγκοκέα με 84-68.

Από την Χάποελ Ιερουσαλήμ ξεχώρισαν οι Τόμας και Μπράουν με 26 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ιγκοκέα διακρίθηκαν οι Γιοσίλο και Άτιτς με 14 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 38-38, 59-54, 84-68