Περιστέρι-Στρασμπούρ 76-79: Άγγιξε την ανατροπή, αλλά λύγισε στο τέλος

Η Στρασμπούρ πήρε το "διπλό" στην έδρα του Περιστερίου με 79-76 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-1, με την Ελληνική ομάδα να πέφτει στο 1-3.

Η Στρασμπούρ μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με εννιά πόντους (15-6), αλλά το Περιστέρι χάση σε ένα σερί 10 πόντων  στα τελευταία 2 λεπτά, πέρασε μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-17).

Η Γαλλική ομάδα διαχειρίστηκε εξαιρετικά το προβάδισμα και παρότι το Περιστέρι μείωσε και στον ένα πόντο (28-27), οι φιλοξενούμενοι με ένα επί μέρους σκορ 26-15, είχε δέκα πόντους μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (43-33).

Αν και το Περιστέρι ανέβασε την διαφορά μέχρι τους 20 πόντους (55-35), το Περιστέρι δεν παράτησε το παιχνίδι και με ένα επί μέρους σκορ 23-9 στα τελευταία τέσσερα λεπτά, μείωσε στους έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-58).

Το Περιστέρι πήρε το momentum και προσπαθούσε να μειώσει και να περάσει μπροστά, αλλά η Στρασμπούρ είχε απαντήσει και έπαιζε με αποτελεσματικότητα.  Οι γηπεδούχοι έφερε το ματς στα ίσα με ένα τρίποντο του Γκρέι 43 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της κανονικής περιόδου (76-76), αλλά η Στρασμπούρ με ένα τρίποντο του Μπράντον Τζέφερσον νίκησε το Περιστέρι με 79-76.

Από το Περιστέρι ξεχώρισε ο Γκρέι με 18 πόντους, ενώ από την Στρασμπούρ διακρίθηκαν οι Κόλσον και Γουάινραιτ με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 18-17, 33-43, 58-64, 76-79

Διαιτητές: Κόντε, Γιλμαζ, Γιλμαζ

On Fire: Ο Κόλσον της Στρασμπούρ με 20 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά: Το 35-55, οπού η Στρασμπούρ ήταν 20 πόντους μπροστά

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 19 λάθη του Περιστερίου, με την Στρασμπούρ να έχει 14 λάθη