Στρασμπούρ- Περιστέρι 77-57: Βατερλό για την ομάδα των δυτικών προαστίων

Η Στρασμπούρ έκανε το καθήκον της και νίκησε το Περιστέρι με 77-57 , στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής στο BCL, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 2-1, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 1-2.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού το σκορ εναλλάσονταν, αλλά το Περιστέρι πέρασε μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-13). Στο δεύτερο δεκαλεπτο είδαμε το ίδιο σκηνικό, με την Στρασμπούρ εν τέλει να προπορεύεται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-34).

Η Γαλλική ομάδα πάτησε το γκάζι στην τρίτη περίοδο και με ένα επί μέρους 20-10, βρέθηκε μπροστά με 12 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (56-44). Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν στην τρίτη περίοδο και με ένα επί μέρους 12-4, είχαν προβάδισμα 20 πόντων (68-48, 37') και τελικά νίκησαν το Περιστέρι με 77-57

Από την Στρασμπούρ ξεχώρισαν οι Μπόχατσικ και Λάνσντοουν με 21 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Πέτεγουέι και Γκρει με 16 και 13 πόντους.

Περίοδοι: 13-17, 36-34, 56-44, 77-57

Διαιτητές: Ματσόνι, Καλατράβα, Μαβίζου

On fire: Ο Μπόχατσικ με 21 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά: 77-54 (23 πόντοι) στο 39'

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 6/16 στα τρίποντα του Περιστερίου