BCL: Υπερασπίστηκαν την έδρα τους Ντιζόν και Ζομπατέλι, "διπλό" για την Τόφας (vids)

Οι Ντιζόν, Σομπατέλι και Τόφας σημείωσαν νίκες επί των Νίμπουργκ, Λούμπλιν και Κερευανού στα ματς του BCL την Τρίτη (3/11).

Αναλυτικά:

Ντιζόν-Νίμπουργκ: 85-61

Η Νίμπουργκ προηγήθηκε με δύο πόντους στο ημίχρονο (23-21), η Ντιζόν με ένα επί μέρους στην δεύτερη περίοδο 29-18, ανέτρεψε το σκορ και πέρασε μπροστά με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (41-40).

Η Ντιζόν με ένα επί μέρους 17-9, πήρε προβάδισμα εφτά πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου και διατηρώντας το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο, κατάφερε να νικήσει την Νίμπουργκ με 85-61.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Τσασάνγκ και Τσέις με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους φιλοξενούμενους διακρίθηκε ο Χρούμπαν με 26 πόντους, ενώ ο Χάρντινγκ πρόσθεσε ακόμη 10 πόντους.

Περίοδοι: 21-23, 40-41, 57-50, 85-61

Σομπατέλι-Λούμπλιν: 84-75

Η Σομπατέλι είχε το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο (21-19) και για το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Η Ουγγρική ομάδα,παίζοντας αποτελεσματικό μπάσκετ, κατάφερε και νίκησε την Λούμπλιν με 84-75.

Από την Σομπατέλι ξεχώρισαν οι Μπρούινσμα και Άντερσον με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Λούμπλιν διακρίθηκαν οι  Ντόρσει-Γουόλκερ και Λαζλινσκι με 17 και 14 πόντους.

Περίοδοι: 21-19, 44-33, 61-57, 84-75

Κεραυνός-Τόφας: 74-84

Ο Κεραυνός πέρασε μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-17) και είχε το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (39-35). Η τουρκική ομάδα με ένα επί μέρους 29-14 στην τρίτη περίοδο, ανέτρεψε το σκορ και πήρε διαφορά 13 πόντων (64-51). Η Τόφας αύξησε την διαφορά, με το παιχνίδι να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα στην τέταρτη περίοδο. Η Τόφας νίκησε τον Κεραυνό με 84-74.

Από τον Κεραυνό ξεχώρισαν οι Χάντ και Στυλιανού με 22 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Τόφας διακρίθηκε ο Ακούν-Περσέλ  με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο αρχηγός της τουρκικής ομάδας , Ντουέιν Γουάιτ, που μίλησε στο superbasket.gr πριν το παιχνίδι με τον Κεραυνό, σκόραρε 17 πόντους,

Περίοδοι: 22-17, 39-35, 51-64, 74-84