Μπούργος-ΑΕΚ 85-74: Ισπανικός περίπατος στον τελικό

Η Μπούργος νίκησε την ΑΕΚ στον τελικό του BCL με 85-74 και κατέκτησε το τρόπαιο της πρώτης εν τη τάξει ευρωπαικής διασυλλογικής διοργάνωσης της FIBA για την σεζόν 2019-2020.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου με 24-14. Η Μπούργος υπό τις οδηγίες του Ζοάν Πεναρόγια ανέτρεψε την κατάσταση στην δεύτερη περίοδο και με ένα επί μέρους 35-12, πήρε το προβάδισμα στο ημίχρονο με 49-36.

Οι Ισπανοί διατήρησαν το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο (68-49) στέλνοντας την διαφορά στους 19 πόντους. Παρόλο που η Ένωση ήθελε να επιστρέψει στο παιχνίδι, η Μπούργος κράτησε το προβάδισμα της και νίκησε την ΑΕΚ με 85-74.

Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Ράις και Λάνγκφορντ με 17 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπούργος ξεχώρισαν οι ΜακΦάντεν και Κουκ με 18 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 14-24, 49-36, 68-49, 85-74