Μάλαγα - Προμηθέας Π. 67-54: Παραδόθηκε στην ανωτερότητα των γηπεδούχων

Ο Προμηθέας ηττήθηκε από την Μάλαγα εκτός έδρας με 67-54 στον πρώτο αγώνα των προημιτελικών του BCL.

Οι Ισπανοί ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 20-5,με την πρώτη περίοδο να λήγει με σκορ 22-10 με καλάθι του Ετσενίκε. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 22 πόντους με καλάθι του Τέιλορ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-22 και πάλι με καλάθι του Ετσενίκε.

Στο δεύτερο μισό,οι 5 πόντοι του Χρυσικόπουλου έριξαν την διαφορά στους 15 (42-27),αλλά οι 4 πόντοι του Σίμα ανέβασαν ξανά την διαφορά στους 19 (58-29). Ο Προμηθέας έτρεξε ένα επιμέρους 9-2 και έριξε την διαφορά στους 12 (50-38) με δέκα λεπτά να απομένουν. Εκεί,ένα σερί 9-0 των Πατρινών έριξαν την διαφορά στους 6 (53-47).Όμως,η Μάλαγα έτρεξε ένα 14-4 (67-51) και ουσιαστικά τελείωσε τις όποιες βλέψεις της ελληνικής ομάδας η οποία εν τέλει ηττήθηκε με 67-54.

On fire: Ο Χάντερ Χέιλ σκόραρε 14 πόντους,ενώ είχε και 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ξεχώρισαν: Ο Κέντρικ Πέρι πέτυχε 13 πόντους και ο Ντύλαν Οσετκόφσκι έκανε double double με 12 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +24 της Μάλαγα στα 14' (36-12).

Διαιτητές: Ζουράποβιτς,Μάρκες,Μπαλντίνι

Τα δεκάλεπτα:22-10,42-22,50-38,67-54