Περιστέρι - Ρίτας 83-80: Αγχώθηκε αλλά προκρίθηκε

Το Περιστέρι επικράτησε με 83-80 της Ρίτας Βίλνιους στο "Ανδρέας Παπανδρέου" και με 2 νίκες προκρίθηκε στην φάση των 16 του BCL.

Οι Περιστεριώτες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι καθώς ξεκίνησαν με επιμέρους 13-1 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 17-11. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν καλές διάφορες στο σκορ αφού προηγήθηκαν ακόμα και με 14 πόντους με το τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη (39-25). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 43-30.

Στο δεύτερο μισό το τρίποντο ξανά από τον Κασελάκη έδωσε αέρα 19 πόντων (49-30) στην ελληνική ομάδα,η οποία στην συνέχεια δέχτηκε ένα σερί 11-0 για το 57-49. Οι δύο ομάδες πήγαν στην τελευταία περίοδο από την αφετηρία του 67-53.

Στην τέταρτη περίοδο οι Λιθουανοί με σερί 8-0 πλησίασαν στους 5 πόντους (69-64) και με καλάθι αργότερα του Εχόντας προσπέρασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι (75-76). Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα 7-0 πήγαν στην ασφάλεια του 83-77 πριν το τελικό 83-80.

On fire: Ο Τζο Ράγκλαντ με 15 πόντους,9 ασίστ και 5 ριμπάουντ έκανε τα πάντα σωστά για το Περιστέρι.

Ξεχώρισαν:Ο Μήτρου Λονγκ με 14 ποντους για τους νικητές και ο Φόρστερ με 20 πόντους για τους Λιθουανούς.

Η μεγαλύτερη διαφορά:Το +19 στα μέσα της τρίτης περιόδου (49-30)