Γαλατασαράι-ΠΑΟΚ 77-88: Διπλό με 21αρα του Χάρισον και triple double του Φρίντρικσον

Πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον ΠΑΟΚ επί της Γαλατασαράι με 88-77, στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του BCL.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καταιγιστικός στη αρχή του αγώνα και έχοντας για εφόδιο το τρίποντο, ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-19). Αν και η Γαλατασαράι μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι "ασπρόμαυροι" βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-42).

Παρότι η τουρκική ομάδα μείωσε την απόσταση στους τρεις πόντους δύο φορές στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η ελληνική ομάδα είχε απαντήσεις και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-59). Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα του σε διψήφιο αριθμό πόντων στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Γαλατασαράι με 88-77.

Από τον ΠΑΟΚ διακρίθηκαν οι Χάρισον και Γκίλμορ με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Φρίντρικσον είχε 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Από την Γαλατασαράι ξεχώρισαν οι Μαρτίν και Γουόλντεν με 18 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 19-30, 42-52, 59-71, 77-88