Πρωταθλήτρια Ευρώπης U20 η Γαλλία, 89-79 το Ισραήλ

Η Εθνική Γαλλίας νίκησε την Εθνική Ισραήλ με 89-79 στον τελικό του Eurobasket U20 στην παράταση και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Αν και οι Ισραηλινοί ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-17), οι Γάλλοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 30-18, προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-44).

Οι τρικολόρ κράτησαν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-57). Η Εθνική Ισραήλ πίεσε στην τελευταία περίοδο και το ματς έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τέταρτης περιόδου (72-72). Η Εθνική Γαλλίας ήταν πιο αποτελεσματική στην παράταση και νίκησε την Εθνική Ισραήλ με 89-79, για αυτό και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Δεκάλεπτα: 17-26, 47-44, 61-57, 72-72 (τέλος της τέταρτης περιόδου), 89-79 (τέλος της α' περιόδου της παράτασης)