Παγκόσμιο Κύπελλο Κ19: Πρωταθλήτρια η Ισπανία, νίκησε στον τελικό την Γαλλία με 73-69

Η Εθνική Ισπανίας νίκησε την Εθνική Γαλλίας με  73-69 στον τελικό και κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο Κ19.

Αν και η χώρα της Ιβηρικής χερσονήσου ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18), οι τρικολόρ ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (29-28).

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και ήταν ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-63). Η Εθνική Ισπανίας ήταν πιο αποτελεσματική στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Εθνική Γαλλίας με 73-69. Στον μικρό τελικό, η Εθνική Τουρκίας επικράτησε της Εθνικής ΗΠΑ με 84-70 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Κ19.

Από την Εθνική Ισπανίας διακρίθηκαν οι Ροντρίγκεθ και Βιλλάρ με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Γαλλίας ξεχώρισαν οι Αζίνγκα και Περρίν (20 ριμπάουντ και 3 ασίστ) με 21 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-18, 28-29, 41-43, 63-63, 73-69