Εφές-Καρσίγιακα 85-68: Η ομάδα του Αταμάν έκανε το 2-0 στους τελικούς, ανησυχία για τον τραυματισμό του Κλάιμπερν

Η Εφές νίκησε εντός έδρας την Καρσίγιακα με 85-68 και έκανε το 2-0 στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η Εφές είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-16). Οι μπλε είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-35).Αν και η Καρσίγιακα είχε ένα επί μέρους σκορ 19-15 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και μείωσε στον ένα πόντο σε δύο περιπτώσεις, η ομάδα του Αταμάν βρήκε απαντήσεις και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-54). Η Εφές ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 27-14, νίκησε εντός έδρας την Καρσίγιακα, κάνοντας το 2-0 στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος.Η Εφές ανησύχησε πολύ με τον τραυματισμό στο γόνατο του Γουίλ Κλάιμπερν, ο οποίος πήγε στα αποδυτήρια.Από την Εφές διακρίθηκαν οι Μπράιαντ και Εμπαγιέ με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από την Καρσίγιακα ξεχώρισαν οι Μπράουν και ΜακΚόλουμ με 16 πόντους έκαστος.Δεκάλεπτα: 21-16, 43-35, 58-54, 85-68