Ρεάλ-Μπαρτσελόνα 73-88: Οι μπλαουγκράνα σήκωσαν το Κύπελλο Ισπανίας

Η Μπαρτσελόνα έδειξε τις διαθέσεις της από το πρώτο ημίχρονο, κάτι που την βοήθησε να περιορίσει την απειλή της Ρεάλ Μαδρίτης στο δεύτερο ημίχρονο και για αυτό κατάφερε να νικήσει με 88-73, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το Κύπελλο της Ισπανίας.

Αν και οι μερένχες προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο πρώτο λεπτό (5-2), η Μπαρτσελόνα με ένα επί μέρους σκορ 18-6, κατάφερε να είναι μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-11). Οι μπλαουγκράνα έδειξαν τα δόντια τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού ξέφυγαν με ένα επί μέρους σκορ 32-20 και είχαν προβάδισμα 21 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (52-31).

Αν και η βασίλισσα ήταν απειλητική και μείωνε συνεχώς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους (61-47), οι Καταλανοί διαχειρίστηκαν την κατάσταση και είχαν προβάδισμα 19 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-50).

H Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε στην αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο και μείωσε στους έντεκα πόντους (67-78). Η Μπαρτσελόνα όμως κράτησε το προβάδισμα της σε διψήφια διαφορά και νίκησε την βασίλισσα με 88-73, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το Κύπελλο της Ισπανίας.

Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Χίνγκινς και Σμιτς με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Ταβάρες και Αμπάλντε με 17 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 11-20, 31-52, 50-69, 73-88