Μπαρτσελόνα-Μπασκόνια 77-68: Νίκη πρόκρισης στον τελικό για τους μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε την Μπασκόνια με 77-68, παρά την αντεπίθεση των Βάσκων στην τέταρτη περίοδο και θα αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας.

Αν και η Μπασκόνια ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι, οι μπλαουγκράνα ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-12). Οι Καταλανοί με ένα επί μέρους σκορ 23-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ξέφυγαν και κατάφεραν να προηγηθούν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-27).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η Μπασκόνια προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, με την Μπαρτσελόνα να την κρατάει σε διψήφια επίπεδα και να είναι μπροστά με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-47).

Αν και οι Βάσκοι με ένα επί μέρους σκορ 21-13 έκαναν μεγάλη προσπάθεια για να μειώσουν την διαφορά, η Μπαρτσελόνα κράτησε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και νίκησε με 77-68. Οι μπλαουγκράνα έτσι πήραν  το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας, οπού θα αντιμετωπίσουν την Ρεάλ Μαδρίτης.

Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Μίροτιτς και Χίνγκινς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Χένρι και Τζεκίρι με 19 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 15-12, 38-27, 64-47, 77-68