Μπαρτσελόνα - Μάλαγα 103-93: Επέστρεψε από την... κόλαση και «πέταξε» στα ημιτελικά

Η Μπαρτσελόνα πήρε πιο δύσκολα τη νίκη από ότι δείχνει το τελικό σκορ (103-93), αφού η Μάλαγα της έβαλε δύσκολα για κάτι παραπάνω από 40 λεπτά παιχνιδιού.

Η Μάλαγα μπήκε... δαιμονισμένη στο παρκέ, καθώς με μπροστάρη τον Mπριθουέλα άφησε τους μπλαουγκράνα στο -20 (9-29), λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (15-29, 10'). Διαφορετική ήταν η εικόνα του ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Γιασικεβίτσιους να «ψαλιδίζουν» σταδιακά τη διαφορά και να πλησιάζουν μέχρι και στο  -3  (39-42, 29'). Μετά την ανάπαυλα, το σύνολο του Κατσικάρη-το οποίο «πυροβολούσε» από τα 6μ75- ανέβασε στροφές και έφτασε ξανά σε διψήφια διαφορά (55-65), πριν οι Καταλανοί βρεθούν ξανά σε απόσταση αναπνοής (60-65, 30').

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα, οι μπλαουγκράνα με οδηγό τον Καλάθη πάτησαν το... γκάζι και με ένα επιμέρους 12-5 πήραν τα ηνία του ματς. Παρά την αντεπίθεση των Καταλανών, η Μάλαγα δεν πτοήθηκε και λίγο πριν το φινάλε έφερε το ματς στα ίσα (84-84, 39').  Έτσι τα τελευταία λεπτά ήταν... δραματικά αφού ο Μίροτιτς ευστόχησε σε τρίποντο για το 87-84, ύστερα από ασίστ του Καλάθη. Ο Φερντάντεζ μείωσε για την ομάδα του με λέι απ 87-86 και στη συνέχεια ο Μίροτιτς πέτυχε 1/2 βολές για το 88--86. Με 17''' να απομένουν, ο Αμπρομάιτις διαμόρφωσε με λέι απ το 88--88 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο έξτρα πεντάλεπτο, ωστόσο με το σκορ στο 96-93, ο Χίγκινς έδωσε πολύτιμές «ανάσες» στους συμπαίκτες του επείτα από εύστοχο δίποντο (98-93). Λίγο πριν το τέλος οι διαιτητές έδωσαν τεχνική ποινή στον Κατσικάρη για διαμαρτυρία και η Μπαρτσελόνα από τη γραμμή των βολών αύξησε τη διαφορά στο +10 φτάνοντας στη νίκη με 103-93. Έτσι οι μπλαουγκράνα πήραν πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τη Μπασκόνια.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Χίγκινς με 22 πόντους, ενώ οι Καλάθης και Μίροτιτς μέτρησαν από 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Στον αντίποδα, ο Μπριθουέλα μέτρησε 33 πόντους για τη Μάλαγα.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 39-44, 60-65, 79-73, 88-88 (κ.α), 103-93 (παρ.).