Τενερίφη-Μπούργος 87-76: Πέρασαν άνετα οι νησιώτες στα ημιτελικά

Η Τενερίφη με οδηγούς τους Σαλίν και Φιτιπάλντο κατάφερε να νικήσει άνετα την Μπούργος με 87-76 και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας, οπού θα αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης.

Αν και η Μπούργους προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (7-3), η Τενερίφη με ένα επί μέρους σκορ 16-6 κατάφερε να περάσει με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-17). Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά αυτό το προβάδισμα και είχαν προβάδισμα με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-40).

Αν και οι κάτοχοι του Διηπειρωτικού Κυπέλλου μείωσαν στους δύο πόντους (53-51), οι "νησιώτες" διαχειρίστηκαν την κατάσταση και ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-59). Στην τέταρτη περίοδο, η διαφορά παρέμεινε διπλάσια και η Τενερίφη κατάφερε να νικήσει την Μπούργος με 87-76.

Από την Τενερίφη ξεχώρισαν οι Σαλίν και Φιτιπάλντο με 18 πόντους έκαστος, ενώ από την Μπούργος διακρίθηκαν οι Ριβέρο και Μπενίτε με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 25-17, 51-40, 71-57, 87-76