Μπασκόνια-Βαλένθια 76-73: Ξεκίνημα με νίκη για τους πρωταθλητές

H Μπασκόνια με τρίποντο του Βιλντόζα ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος του αγώνα, πήρε την νίκη ενάντια στην Βαλένθια με 76-73.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου με 25-16, ενώ είχαν το προβάδισμα με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-35). Η Βαλένθια, όμως ξεκίνησε την αντεπίθεση της στην τρίτη περίοδο με ένα επί μέρους 20-14 και μείωσε στους τρεις πόντους (58-55). Οι "νυχτερίδες" βρίσκονταν σε απόσταση αναπνοής από το να στείλουν το παιχνίδι σε παράταση, αλλά ο Βιλντόζα με ένα τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης πήρε την νίκη με 76-73.

Από την ομάδα της Βιτόρια διακρίθηκαν οι Βιλντόζα και Ντράγκιτς με 21 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Ντούμπλιεβιτς και Βαν Ρόσομ με 12 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 25-16, 44-35, 58-55, 76-73