Mπακς-Χιτ 130-116: Ανατροπή δια χειρός «Greek Freak»

Οι Μπακς δια χειρός Γιάννη (33π, 12ρ) και Μίντλετον (33π, 8ασ) έκαμψαν την αντίσταση των Χιτ, οι οποίοι βρέθηκαν ακόμη και στο +23, με 130-116.

Το Μαϊάμι είχε τα ηνία του παιχνιδιού για 3 περιόδους ωστόσο είχαν υπολογίσει χωρίς τους...Αντετοκούμπο και Μίντλετον.

Οι Χιτ αγωνίζονταν χωρίς τους Μπάτλερ και Ντράγκιτς, ωστόσο έλεγχαν το ματς και προηγγήθηκαν ακόμη και με 23 πόντους με πρωταγωνιστή τον Τάιλερ Χίρο.

Οι Μπακς δυσκολεύονταν να διαπεράσουν την σκληρή άμυνα της ομάδας του Σποέλστρα, ωστόσο η αρχή έγινε στην 4η περίοδο, με ένα μικρό σερί από τον Μίντλετον και στην συνέχεια ανέλαβε ο Γιάννης, ο οποίος κάρφωνε σε όποιον έβρισκε μπροστά του. Οι Χιτ έμοιαζαν ανήμποροι και δε μπορούσαν να σταματήσουν το...τρένο του Γιάννη.

Έτσι, τα «ελάφια» με επί μέρους σκορ 38-18 στην τελευταία περίοδο, έκαναν την ανατροπή και επέστρεψαν εκ νέου στις νίκες με 130-116.

Ο Greek Freak τελείωσε τον αγώνα με 33 πόντους (7/9 βολές, 13/13 δίποντα, 0/4 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 λάθη στα 30' που έμεινε στο παρκέ ενώ ο Μίντλετον είχε 33 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ σε 34'.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-34, 56-73, 92-98, 130-116.