Γκραν Κανάρια – Μπούργος 91-87: Μπουρούσης λαμπρός την οδηγεί

Παιχνίδι για… γερά νεύρα πραγματοποιήθηκε ανάμεσα στην Γκραν Κανάρια και την Μπούργος, με τους Νησιώτες να επικρατούν με 91-87 στην παράταση και να σπάνε το αήττητο της αντιπάλου τους. Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν πραγματικά ασταμάτητος, έχοντας 25 πόντους και επτά ριμπάουτ, ενώ η Μπούργος, αν και επέστρεψε από το -10 του 35’, λύγισε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Η Μπούργος ξεκίνησε το παιχνίδι με… φόρα από την τεράστια νίκη της επί της Ρεάλ Μαδρίτης και προηγήθηκε με 21-24 στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Από εκεί και μετά, όμως, οι Νησιώτες πήραν τα ηνία της αναμέτρησης, με τους Κουκ και Κοστέλο να συνδέονται με το καλάθι, πέρασαν μπροστά με 36-31 και έκλεισαν το πρώτο μισό μπροστά με 40-34.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, την Μπούργος να προηγείται με 50-53, την Γκραν Κανάρια, όμως, να απαντά με ένα 8-0 για το 58-53, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 60-56. Στην τελευταία… στροφή του αγώνα, ο Γιάννης Μπουρούσης πήρε στις πλάτες του την ομάδα του και με συνεχόμενους πόντους, την έφερε στο +10 (74-64 στο 35’), όμως η Μπούργος δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και με δύο τρίποντα των Μπάσας και Μπενίτε, μείωσε στους 4 (74-70 στο 37’).  Το φινάλε ήταν κάτι παραπάνω από δραματικό, καθώς η Μπούργος γύρισε από το 76-70 του 38’ και με οκτώ συνεχόμενους πόντους (και καθοριστικό τρίποντο του Μπενίτε), πέρασε μπροστά με 76-78 στα 20’’. Ο Κουκ στα 9’’ ισοφάρισε σε 78-78, ο ΜακΦάντεν αστόχησε στο σουτ της νίκης στην εκπνοή για την Μπούργος και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, η Γκραν Κανάρια στάθηκε ψυχραιμότερη, προηγήθηκε με 89-83 στα 101’’ και παρά την ύστατη προσπάθεια της Μπούργος για επιστροφή (89-87 στα 29’’)… καθάρισε την νίκη, χάρη σε δύο βολές του Κουκ στα 8’’ για το τελικό 91-87.

Σαν το παλιό καλό κρασί ο Γιάννης Μπουρούσης, με τον Έλληνα σέντερ να είναι ασταμάτητος με 25 πόντους και επτά ριμπάουντ. 16 πόντους (ανάμεσα τους το καλάθι που έστειλε το ματς στην παράταση και οι βολές που… κλείδωσαν την νίκη της ομάδας του) αλλά και έξι ασίστ είχε ο Κουκ, ενώ για την Μπούργος, που ουσιαστικά είδε τον θρίαμβο της επί της Ρεάλ να πηγαίνει… στράφι, ο Μπενίτε είχε 26 πόντους και ο Ριβέρο 14.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-34, 60-56, 78-78, 91-87