Μπιλμπάο – Μπανταλόνα 79-86: Σεφτές στην παράταση για την Χουβεντούτ

Σε ένα παιχνίδι για… γερά νεύρα, που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, η Μπανταλόνα επικράτησε της Μπιλμπάο με 79-86 (73-73 κ.δ), πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη, σε αυτή την τελική φάση της Liga Endesa. Οι Βάσκοι, που πλέον έχουν 0-2, είχαν την ευκαιρία να πάρουν αυτοί την νίκη, στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα, όμως το τρίποντο του Ρουσέλ βρήκε σίδερο.

Η Μπιλμπάο έδειχνε να πατά καλύτερα στο παρκέ, στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όντας μπροστά με 15-10, όμως η Μπανταλόνα απάντησε άμεσα, με ένα γρήγορο 2-8 πέρασε μπροστά με 17-18, προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι το φινάλε της περιόδου (22-23).  Πόντο – πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Μπιλμπάο να καταφέρνει να ξεφύγει και πάλι με 4 πόντους στο  15’ (35-31), την Μπανταλόνα να απαντά και πάλι με ένα 2-9 για το 37-40, με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με τους Βάσκους μπροστά με 45-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπιλμπάο έσφιξε την άμυνα της, επιτρέποντας στην Μπανταλόνα να σκοράρει μόλις επτά πόντους, μπαίνοντας στην τελευταία… στροφή της αναμέτρησης, με προβάδισμα έξι πόντων (56-50). Για ακόμα μία φορά, όμως, η Μπανταλόνα δεν άφησε την αντίπαλο της να ξεφύγει και με ένα 1-9 πέρασε μπροστά με 57-59, με το θρίλερ να συνεχίζεται μέχρι το φινάλε.  Με το σκορ στο 73-71 για την Μπιλμπάο, ο Μόργκαν στα 11’’ ισοφάρισε σε 73-73, ο Ρουσέλ αστόχησε στο τρίποντο της νίκης για την Μπιλμπάο, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο, με τον Λόπεθ Αροστέγκι να γράφει το 79-82. Οι Βάσκοι είχαν 21’’ για να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, όμως έκαναν λάθος στην επίθεση τους, ο Λόπεθ Αροστέγκι με 2/2 βολές έγραψε το 79-84, με τον Μόργκαν να διαμορφώνει  στην εκπνοή το τελικό 79-86.

Σπουδαίο παιχνίδι από τον Πρέπελιτς, που σταμάτησε στους 25 πόντους, με τον Λόπεθ Αροστέγκι να έχει 13 και τον Ντιμιτρίεβιτς 11 πόντους. Από πλευράς Μπιλμπάο, ο Ρουσέλ είχε 18 πόντους, όμως αστόχησε στο τρίποντο της νίκης στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα, με τον Ράφα Μαρτίνεθ να έχει 16 πόντους και τον Σουλειμάνοβιτς 11.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 45-43, 56-50, 73-73 (κ.δ), 79-84 (παρ)