Μπαρτσελόνα-Ρεάλ 86-85: Ο Γιουλ αστόχησε στο τελευταίο σουτ, οι μπλαουγκράνα πήραν την ματσάρα και έκαναν το 2-0

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εντός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 86-85 και έκανε το 2-0 στην σειρά των τελικών του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Μπαρτσελόνα είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-19). Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε την πρωτοβουλία και το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο και είχε πέντε πόντους διαφορά στο 15' λεπτό (32-27). Οι μπλαουγκράνα βρήκαν λύσεις και με ένα επί μέρους σκορ 18-9 στα επόμενα πέντε λεπτά, προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-41).

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου πήγαν την διαφορά στους εννέα πόντους στο 25' λεπτό (57-48). Οι μερένηχες πίεσαν και μείωσαν στο ένα πόντο σε δύο περιπτώσεις, αλλά η καταλανική ομάδα προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-65). Το ματς έγινε μεγάλο ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο και οι δύο ομάδες είχαν τα σερί τους. Στο τελευταίο λεπτό, ο Λαπροβίτολα για τους γηπεδούχους κέρδισε και το πέμπτο φάουλ του Ταβάρες, έβαλε και τις δύο βολές, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ στο 86-85. Ο Σ΄έρχιο Γιουλ για την Ρεάλ Μαδρίτης δεν κατάφερε να σκοράρει στο τελευταίο σουτ στα  6''. Η Μπαρτσελόνα νίκησε την Ρεάλ Μαδρίτης εντός έδρας με 86-85 και έκανε το 2-0 στην σειρά των τελικών του ισπανικού πρωταθλήματος.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Μίροτιτς και Βέσελι με 25 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Χεζόνια και Γιουλ με 18 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-19, 45-41, 68-65, 86-85