Ουνικάχα-Μπαρτσελόνα 79-90: Μπρέικ στο μπρέικ και 2-1 για τους μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας την Ουνικάχα Μάλαγα με 90-79 και έκανε το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Μπαρτσελόνα με οχτώ σερί πόντους, να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-17). Αν και οι μπλαουγκράνα πήραν προβάδισμα με ένα πόντο στο 18' λεπτό (40-39), οι "πράσινοι" είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-40).

Η καταλανική ομάδα ανέβασε ταχύτητα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-17, προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-60). Η Μπαρτσελόνα είχε το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Ουνικάχα Μάλαγα με 90-79, κάνοντας το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών του ισπανικού πρωταθλήματος.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Κάλινιτς, Λαπροβίτολα, Μίροτιτς και Σατοράνσκι με δώδεκα πόντους έκαστος. Από την Ουνικάχα Μάλαγα ξεχώρισαν οι Κράβις και Πέρι με δεκατρείς και δώδεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 17-20, 43-40, 60-66, 79-90