Ρεάλ Μαδρίτης-Μπέτις 79-77: Επικράτηση για τους μερένγχες που υποβίβασαν τους πράσινους

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εντός έδρας την Ρεάλ Μπέτις με 79-77 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 28-6, ενώ οι "πράσινοι" έπεσαν στο 10-24 και υποβιβάστηκαν στην δεύτερη κατηγορία του ισπανικού πρωταθλήματος όπως και η Φουενλαμπράδα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-19). Η Μπέτις ήταν ιδιαίτερα δυναμική στο δεύτερο δεκάλεπτο, ασκώντας πίεση, για αυτό και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (38-38).

Οι "πράσινοι" είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-57). Η Ρεάλ Μαδρίτης με ένα επί μέρους σκορ 22-16 στην τέταρτη περίοδο, νίκησε την Μπέτις με 79-77.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκε ο Γιαμπουσελέ με 14 πόντους, με τους Κοζέρ και Χεζόνια να βάζουν από 11 πόντους έκαστος. Από την Μπέτις ξεχώρισαν οι Μοντέρο και Πέρεθ (13 ριμπάουντ) με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 24-19, 38-38, 57-61, 79-77