Χάποελ Χολόν-Μακάμπι Τ.Α. 88-82: Οι τίγρεις νίκησαν την ομάδα του Σφαίρόπουλου

Η Χάποελ Χολόν υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Μακάμπι Τελ Αβιβ με 88-82, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 4-1, ενώ η "ομάδα του λαού" έπεσε στο 3-2 για το Ισραηλινό πρωτάθλημα.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπό τις οδηγίες του κόουτς Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-19). Η Χάποελ Χολόν βρήκε απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 24-13, προσπέρασε στο σκορ και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-40).

Αν και οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ ανταγωνιστικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και ισοφάρισαν τέσσερις φορές στο σκορ, αλλά η Χάποελ Χολόν διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-62). Παρότι η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε πάλι το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο (66-65, 32'), η Χάποελ Χολόν διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και νίκησε με 88-82. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας την Πέμπτη (11/11).

Από την Χάποελ Χολόν διακρίθηκαν οι Τζόνσον και Γκρέι με 14 πόντους έκαστος. Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεχώρισαν οι Γουίλιαμς και Ρέινολντς με 18 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-27, 43-40, 65-62, 88-82