Μακάμπι Τ.Α.-Μπνέι Χερζλίγα 99-69: Άνετη νίκη για την ομάδα του Σφαιρόπουλου πριν την Μπασκόνια

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Μπνέι Χερζλίγα μρ 99-69, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 3-1, το ίδιο ρεκόρ που έχουν και οι φιλοξενούμενοι.

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ υπό τις οδηγίες του κόουτς Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-19). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμα του στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 28-15, προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (56-34).

Η "ομάδα του λαού" πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-10, προηγήθηκε με 34 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-44 . Η Μακάμπι Τελ Αβιβ διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Μπνέι Χερζλίγα με 99-69 και στην επόμενη αναμέτρηση θα αντιμετωπίσει την Μπασκόνια εκτός έδρας την Παρασκευή (5/11).

Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ διακρίθηκαν οι Έβανς και Μπλέιζερ με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπνέι Χερζλίγα ξεχώρισαν οι Ονουάκου (6ρ.) και Ζίζιτς (7ρ.) με 19 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-19, 56-34, 78-44, 99-69