Μακάμπι Τ.Α – Χάποελ Τ.Α 67-66: Νίκη με ανατροπή και 1-0

Παιχνίδι για… γερά νεύρα εξελίχθηκε ανάμεσα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ και την Χάποελ Τελ Αβίβ, με το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να επιστρέφει από το -9 του 30’ (47-56) και να  επικρατεί στις λεπτομέρειες της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη με 67-66, κάνοντας το 1-0 στην προημιτελική σειρά της Winner League.

Η Χάποελ είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όντας μπροστά στο σκορ μέχρι και το 38’. Η Μακάμπι, αν και ξεκίνησε την τελευταία περίοδο πίσω στο σκορ με 47-56, ξεκίνησε μια μεγάλη αντεπίθεση και πέρασε μπροστά με 67-65 στα 96’’ χάρη σε τρίποντο του Αβντίγια. Ο Τζόρνταν Ντέιβις είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στα 44’’, όμως είχε 1/2 βολές (67-66), σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το φινάλε, καθώς , τόσο αυτός, όσο και ο Χένρι αστόχησαν στο σουτ της νίκης στα 9’’ και στο φινάλε του αγώνα αντίστοιχα.

Εξαιρετικό παιχνίδι, από πλευράς νικητών, έκανε ο Αβντίγια με 10 πόντους, οκτώ ριμπάουντ, τρεις ασίστ και ισάριθμες τάπες σε κάτι παραπάνω από 27’. Άγγιξε το double – double ο Ζούσμαν, με 12 πόντους και εννέα ριμπάουντ, ενώ 10 πόντους, αλλά με 2/11 τρίποντα είχε ο Γουιλμπέκιν.

Από πλευράς Χάποελ, που είδε την νίκη να τις… ξεγλιστρά στο φινάλε, ο Ντέιβις ήταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους, όμως ήταν αυτός που έχασε, τόσο την βολή της ισοφάρισης, όσο και το σουτ της νίκης, με τον Μαντάρ να ακολουθεί με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 31-39, 47-56, 67-66

Μακάμπι Τ.Α(Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 10 (2/11 τρίποντα), Καλογιάρο 3 (1), Χάντερ 9 (6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Αβντίγια 10 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Ζούσμαν 12 (9 ριμπάουντ), Σάντι Κοέν, Ντόρσι 6 (1), Τζέικ Κοέν 10 (2), Στάνταμαϊρ 7 (5 ριμπάουντ)

Χάποελ  Τ.Α(Καστρίτης): Σούμαν 7 (7 ριμπάουντ), Μαντάρ 12, Χένρι 9 (1/6 τρίποντα), Γκινάτ 9 (8 ριμπάουντ), Ζάνα 8 (11 ριμπάουντ), Ντέιβις 15 (1), Κόπερμπεργκ 4, Μασούρ 2, Αντάμ