Μακάμπι Τελ Αβίβ - Μακάμπι Άσντοντ 114-82: Ζήτημα ανωτερότητας

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ματς κόντρα στη Μακάμπι Άσντον η Μακάμπι Τελ Αβίβ (114-82), στην πρεμιέρα του restart της Winner League. Νίκες για Χάποελ Τελ Αβίβ και Χάποελ Μπερ Σεβά.

Εύκολο έργο είχε η Μακάμπι Τελ Αβίβ κόντρα στη Μακάμπι Άσντον. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έλεγχαν τον ρυθμό καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα και δίχως να δυσκολευτούν πήραν τη νίκη με 114-82 για να ανεβούν στο 20-2.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Αβντίγια (23π.),  Ντόρσει (19π.) και Γουιλμπέκιν (15π.)

Αντίθετα οι 16 πόντοι του Εμπό δεν ήταν αρκετοί για τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 31-13, 59-30, 87-46, 114-82.

Νίκη και για τη Χάποελ Τελ Αβίβ του Γιάννη Καστρίτη η οποία επικράτησε με 72-92 τη Μακάμπι Χάιφα. Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους από νωρίς και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία πήραν τη νίκη που βελτιώνει το ρεκόρ τους σε 9-13.

Από την ομάδα του Τελ Αβίβ ξεχώρισε ο Τζόρνταν Χάμιλτον, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους με 3/6 τρίπ. και 6 ριμπάουντ σε 26' συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα:  18-30, 35-46, 60-77, 72-92.

Αντίθετα η Χάποελ Χολόν του Στέφανου Δέδα δεν τα κατάφερε κόντρα στην Χάποελ Μπερ Σεβά. Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, καθώς πέτυχαν 29 πόντους έναντι 17 των αντιπάλων τους (64-66, 30'). Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίθεση και πήραν τελικά τη νίκη με 85-73.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 47-37, 64-66, 85-73.

Στην τελευταία αναμέτρηση της σημερινής ημέρας στη Winner League, η δεύτερη Χάποελ Ιερουσαλήμ πήρε μία πολύτιμη νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος καθώς επικράτησε με 84-78 της τρίτης στη βαθμολογία, Μακάμπι Ρισόν. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο τρίτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια έφτασαν μέχρι το τέλος για να πάρουν το αποτέλεσμα που τους ανεβάζει στο 18-4, δύο νίκες λιγότερες από την πρώτη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 40-38, 63-52, 84-78.