Άλμπα-Μπάγερν 71-76: Οι Βαυαροί νίκησαν το Γιουρολιγκάτο ντέρμπι του γερμανικού πρωταθλήματος

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε εκτός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 76-71 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 15-6, ενώ οι "κίτρινοι-μπλε" έπεσαν στο 18-2.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του ματς, με την Άλμπα να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-16). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο και ήταν ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (43-43).

Οι Βαυαροί ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να είναι επίσης ανταγωνιστικοί. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-50). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο και έγινε μεγάλος αγώνας. Ο Σμιθ για την Άλμπα Βερολίνου με τρίποντο στα 38'' ισοφάρισε σε 71-71, ενώ ο Σίλι με δκό του τρίποντο (27'') και ο Μπόνγκα με δύο εύστοχες βολές, έδωσαν στην Μπάγερν Μονάχου την εκτός έδρας νίκη με 76-71.

Από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκαν οι Χάντερ και Σίλι με 24 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισε ο Σμιθ με 14 πόντους, με τους Λο και Τίμαν να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 17-16, 43-43, 50-56, 71-76