Σκάιλανερς-Άλμπα: 72-81 Ίδρωσαν αλλά τα κατάφεραν οι «πρωτευουσιάνοι»

Τι και αν η Μπάγερν Μονάχου έπεσε θύμα έκπληξης από την Ούλμ (85-95) το Σάββατο (7/6), η Άλμπα Βερολίνου κατάφερε να νικήσει τους Φράνκπορτ Σκαϊλάινερς, αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι το ημίχρονο.

Η ομάδα της γερμανικής πρωτεύουσας αιφνιδιάστηκε στην αρχή, για αυτό και υπολείπονταν με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-16). Η Άλμπα με τους Νόκο, Έρικσον και Σίβα ανέβασε την απόδοση της και μείωσε στο καλάθι στο ημίχρονο (39-37). Χάρη στην άμυνα, στην ψυχραιμία και στα κρίσιμα σουτ, η Άλμπα πήρε το momentum του αγώνα και πέρασε μπροστά μόλις για ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-59), με την ομάδα του  Αϊτο Ρενέσες να κρατά το προβάσιμα έως το τέλος (72-81).

Από τους Σκαϊλάινερς διακρίθηκε ο  Γιορμάν Πόλας Μπαρτόλο με τους 12 πόντους, ενώ για την τυπικά φιλοξενούμενη Άλμπα,16 και 13 πόντους πέτυχαν οι Νόκο και Πέιτον Σίβα αντίστοιχα, ενώ βοήθησαν και οι Έρικσον και Σίκμα με 11 και 9 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 23-16, 39-37, 58-59, 72-81