Βόννη-Λούντβινγκσμπουργκ 94-65: Σαρωτικοί οι πρωταθλητές του BCL

Η Βόννη νίκησε εντός έδρας την Λούντβινγκσμπουργκ με 94-65, κάνοντας το 2-0 στην σειρά και βρίσκεται μια νίκη μακριά από τους τελικούς του γερμανικού πρωταθλήματος.

Η Βόννη είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-21). H ομάδα από την Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία είχε τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-36).

Οι πρωταθλητές του BCL ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-13, προηγήθηκαν με 19 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-49). Η Βόννη είχε ένα επί μέρους σκορ 26-16 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Λούντβινγκσμπουργκ με 94-65.

Από την Βόννη διακρίθηκαν οι Μόργκαν και Χόκινς με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα, με τους Χερέρα, Ντελάνι, Κράτζερ και Σόρτς να σκοράρουν από εννέα πόντους έκαστος. Από την Λούντβινγκσμπουργκ ξεχώρισαν οι Μίλερ και Μάχρε με έντεκα και δέκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 27-21, 44-36, 68-49, 94-65