Προμηθέας-Μπουρζ 89-75: Πρόκριση για τους Πατρινούς στα προημιτελικά με 20αρες των Κάουαν και Κουλμπόκα

O Προμηθέας νίκησε την Μπουρζ με 89-75 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Eurocup, εκεί που θα αντιμετωπίσει την ουκρανική Προμετέους.

Καταιγιστικός ο Προμηθέας στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-13). Οι Πατρινοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-33).

Αν και οι κόκκινοι έριξαν την διαφορά στους τρεις πόντους σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η ελληνική ομάδα βρήκε λύσεις, κράτησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-55). Ο Προμηθέας ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 28-20, κατάφερε να νικήσει την Μπουρζ εντός έδρας με 89-75. Οι "πορτοκαλί" προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Eurocup, εκεί που θα αντιμετωπίσουν την ουκρανική Προμετέους.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Κάουαν (6ρ. και 10 ασίστ) και Κουλμπόκα (5ρ.) με 20 πόντους έκαστος. Από την Μπουρζ ξεχώρισαν οι Φλόιντ και Μάικ με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 24-13, 41-33, 61-55, 89-75

Διαιτητές: Βίλιους, Ζαμόισκι, Ουντιάνσκι