Παρτιζάν-Ερ. Αστέρας 96-85: Οι ασπρόμαυροι κατέκτησαν το πρωτάθλημα της Αδριατικής λίγκας

Η Παρτιζάν νίκησε εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 96-85, κάνοντας το 3-2 στην σειρά των τελικών και κατέκτησε το πρωτάθλημα της Αδριατικής λίγκας.

Η Παρτιζάν πήρε ρυθμό από τους φιλάθλους της στο κατάμεστο γήπεδο Σταρκ Αρένα και είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-18). Οι "ασπρόμαυροι" είχαν διψήφια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 20 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-34).

Αν και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 21 πόντους στο 22' λεπτό (57-36), ο Ερυθρός Αστέρας ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με ένα επί μέρους σκορ 34-21. Οι "ασπρόμαυροι" βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (75-68). Οι ερυθρόλευκοι μείωσαν την διαφορά στην τέταρτη περίοδο στους τέσσερις πόντους στο 35' λεπτό (79-75). Η Παρτιζάν βρήκε απαντήσεις και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, νίκησε εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 96-85, κάνοντας το 3-2 στην σειρά των τελικών και κατέκτησε το πρωτάθλημα της Αδριατικής λίγκας.

Από την Παρτιζάν διακρίθηκαν οι Πάντερ και Λεντέι με 27 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Ντόμπριτς και Μπεντίλ με 18 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 30-18, 54-34, 75-68, 96-85