Παρτιζάν-Ερ. Αστέρας 87-78: Προβάδισμα με 2-0 στους τελικούς οι ασπρόμαυροι

Η Παρτιζάν νίκησε εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 87-78 και έκανε το 2-0 στους τελικούς της Αδριατικής λίγκας.

Η Παρτιζάν είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα, με τον Ερυθρό Αστέρα να ισοφαρίζει δύο φορές, αλλά οι "ασπρόμαυροι" ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-22). Αν και οι ερυθρόλευκοι πήραν προβάδισμα σε τρεις περιπτώσεις και ήταν στο +2 στο 19' λεπτό (44-42), η ομάδα του κόουτς Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε τον πρώτο λόγο και βρήκε απαντήσεις. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (44-44).Αν και οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με δύο πόντους στο 21' λεπτό (46-44), οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 24-18, προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-62). Η Παρτιζάν διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 87-78, κάνοντας το 2-0 στην σειρά των τελικών της Αδριατικής λίγκας.Από την Παρτιζάν διακρίθηκαν οι Νάναλι και Σμαιλάγκιτς με 15 πόντους έκαστος. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Νέντοβιτς και Ντόμπριτς με 21 και 11 πόντους αντίστοιχα.Δεκάλεπτα:  23-22, 44-44, 68-62, 87-78