Μπάγερν-Μονακό 81-84: Διπλό για τους Μονεγάσκους με 28αρα του Τζέιμς

Η Μονακό νίκησε εκτός έδρας την Μπάγερν Μονάχου με 84-81 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 21-11, ενώ οι Βαυαροί έπεσαν στο 11-21. Οι Μονεγάσκοι πήραν και επίσημα την πρόκριση για τα playoffs της Euroleague.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Μονακό να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-22). Αν και οι Βαυαροί πήραν προβάδισμα με επτά πόντους στο 15' λεπτό (30-23), η ομάδα από το Πριγκιπάτο ανέβασε ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 22-10, προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-40).

Οι Μονεγάσκοι είχαν προβάδισμα με επτά πόντους στο 25' λεπτό (53-46), με την γερμανική ομάδα να βρίσκει λύσεις στα επόμενα λεπτά και με ένα επί μέρους σκορ 14-4, προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-57). Η Μονακό ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 27-21, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Μπάγερν Μονάχου με 84-81.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Τζέιμς και Λόιντ με 28 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπάγερν Μονάχου ξεχώρισαν οι Λούτσιτς και Γουόλντεν με 20 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-23, 40-45, 60-57, 81-84