Ζαλγκίρις – Βαλένθια 95-74: Ακόμα ένα βήμα για την οκτάδα

Η Ζαλγκίρις Κάουνας δεν άφησε την Βαλένθια να της κάνει… χαλάστρα, με τους Λιθουανούς να διαλύουν τις «νυχτερίδες» με 95-74, κάνοντας ακόμα ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση τους στα Play Offs της Euroleague, έχοντα; 17-15, με τους Ισπανούς, με 14-18, να μένουν οριστικά εκτός οκτάδας.

Η επίθεση ήταν το μεγάλο όπλο της Ζαλγκίρις στο πρώτο ημίχρονο της κρίσιμης αναμέτρησης με την Βαλένθια. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο του δεκάλεπτο, με τους Λιθουανούς να προηγούνται γρήγορα με 14-8 και 18-13, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με 21-16. Χάρπερ, Λόπεθ Αροστέγκι και Έβανς έβαλαν τις «νυχτερίδες» μπροστά με 25-23 στο 12’, με τους Ισπανούς να βρίσκονται μπροστά στο σκορ μέχρι το 16’ (33-34), όμως στο τελευταίο τετράλεπτο, η «Ζαλγκίριο Αρίνα»… κατηφόρισε. Σε αυτό το διάστημα η Ζαλγκίρις σημείωσε 19 πόντους (!) και με ένα επιμέρους 19-6, έκλεισε το πρώτο μέρος μπροστά με 52-40.

Η κυριαρχία της Ζαλγκίρις συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Λιθουανούς να κρατούν σε απόσταση ασφαλείας τους αντιπάλους τους, με τους Μπουτκεβίτσιους και Τέιλορ, με δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό, να δίνουν… αέρα 19 πόντων στην ομάδα τους (74-55). Μάλιστα, ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Λουκοσιούνας, με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, έφερε την Ζαλγκίρις στο +22 (77-55), διαφορά η οποία διατηρήθηκε στο υπόλοιπο του αγώνα, με την Ζαλγκίρις να φτάνει στην νίκη με 95-74 που την φέρνει στο 17-15 και την διατηρεί σε τροχιά οκτάδας, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της regular season.

Ο Λεκαβίτσιους με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ζαλγκίρις, με τον Μπραζντέικις να έχει 15, ενώ για την Βαλένθια, ο Γουέμπ είχε 18 πόντους και ο Ριβέρο 17, με τον Έβανς να προσθέτει 15.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 52-40, 74-55, 95-74