Μπαρτσελόνα-Εφές 81-86: Το εξπρές από την Πόλη στην κορυφή της Ευρώπης

Με κορυφαίους τους Μίτσιτς και Λάρκιν, η Εφές νίκησε την Μπαρτσελόνα με 86-81 στον τελικό της EuroLeague και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στην ιστορία της στον θεσμό.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Μπαρτσελόνα με ένα επί μέρους σκορ 10-2, να προηγείται με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-15). Η Εφές πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-36).

Η τουρκική ομάδα πήρε προβάδισμα με έντεκα πόντους (52-41, 24'), με την Μπαρτσελόνα να μειώνει την διαφορά, αλλά την Εφές να προηγείται με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-58). Οι μπλαουγκράνα ισοφάρισαν στο 36' (72-72), με την Εφές να διαχειρίζεται την κατάσταση και να νικάει με πέντε πόντους στο τέλος του αγώνα (86-81). Η Εφές με αυτήν την νίκη, κατέκτησε το φετινό τίτλο στην EuroLeague, που είναι και ο πρώτος τίτλος στην ιστορία της.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 36-39, 58-65, 81-86

On fire: Ο Βασίλιε Μίτσιτς είχε 25 πόντους, πέντε ασίστ και τρία ριμπάουντ σε 33:54 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: To 52-41 (οι έντεκα πόντοι φια την Εφές) στο 24' λεπτό.

Ξεχώρισαν: Από την Εφές ξεχώρισαν οι Μίτσιτς και Λάρκιν με 25 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Χίγκινς και Κούριτς με 23 και 18 πόντους.

Το στοιχείο που έκανε την διαφορά: Τα 14 λάθη της Μπαρτσελόνα, με την Εφές να έχει 10 λάθη.

Διαιτητές: Γκαρσία, Ντιφαλά, Νίκολιτς