Ολυμπιακός - Χίμκι 82-75: Αντίο με νίκη και... σούπερ Σάσα

O Oλυμπιακός έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την σεζόν, καθώς χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση των Βεζένκοφ και Πρίντεζη, έφτασε στη νίκη με 82-75, απέναντι στην Χίμκι.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο ξεκίνημα του ματς (12-13, 5'), ωστόσο ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία με ένα επιμέρους 11-5, πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (24-18, 10'). Στην δεύτερη περίοδο, οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν, καθώς με μπροστάρηδες τους Κουφό, Χαραλαμπόπουλο και Βεζένκοφ ξέφυγαν στους 11 πόντους από την Χίμκι (31-20, 13'). Οι Ρώσοι δεν άργησαν να απαντήσουν, αφού λίγο αργότερα πέρασαν στην αντεπίθεση και βρέθηκαν σε θέση οδηγού (37-41, 19'). Οι Πειραιώτες δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να πάνε μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο, καθώς με ένα τρίποντο του Σλούκα και ένα δίποντο του Κουφού έκαναν το 42-41, τελειώνοντας το πρώτο μισό με 15/19 δίποντα. Mετά την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν σταδιακά την απόδοσή τους και δίχως να αφήσουν τους φιλοξενούμενους να προηγηθούν, κράτησαν το προβάδισμα (63-55, 30'). Με τον Βεζένκοφ να κάνει ακόμη μία εντυπωσιακή εμφάνιση και τον Πρίντεζη να ακολουθεί, ο Ολυμπιακός απέκτησε «αέρα» 13 πόντων (79-66).

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Βεζένκοφ με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Πρίντεζης σημείωσε 14 πόντους. Τρίτος σκόρερ των ερυθρόλευκων ήταν ο Έλις με 11 πόντους, ενώ οι Χαραλαμπόπουλος, Κουφός και ΜακΚίσικ πέτυχαν από 10 πόντους έκαστος.

Από τη μεριά της Χίμκι, ο ΜακΚόλουμ μέτρησε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 42-41, 63-55, 82-75

On Fire: O Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +13 του Ολυμπιακού (79-66, 37').

Ξεχώρισαν: Από τους ερυθρόλευκους ο Πρίντεζης ήταν ο δεύτερος σκόρερ με 14 πόντους. Από τη μεριά της Χίμκι, ο ΜακΚόλουμ πέτυχε 15 πόντους.

Το στοιχείο που έκανε την διαφορά: Ο Ολυμπιακός ήταν ιδιαίτερα εύστοχος στο πρώτο μισό του αγώνα τελειώνοντας με 15/19 δίποντα.

Διαιτητές: Γκαρσία, Ρότσα, Σεμές