Μπάγερν-Άλμπα Βερ. 101-95: Τα...χρειάστηκαν οι Βαυαροί

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε στην παράταση την Άλμπα Βερολίνου με 101-95, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 15-9, ενώ οι Βερολινέζοι έπεσαν στο 8-16.

Η Άλμπα Βερολίνου πάτησε το γκάζι από τα πρώτα λεπτά βάζοντας εννιά σερί πόντους (9-0, 4'), με την Μπάγερν Μονάχου να απαντάει, αλλά τους φιλοξενούμενους να είναι με 16 πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-10). Οι "πρωτευουσιάνοι" είχαν διψήφιες διαφορές στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να απαντούν και να έχουν τις καλές τους περιόδους στο παιχνίδι, αλλά η Άλμπα Βερολίνου συνέχισε να προπορεύεται και να έχει προβάδισμα δέκα πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (43-33).

Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα στο δεύτερο μέρος, παρά το γεγονός ότι η Μπάγερν Μονάχου μείωσε στους δύο πόντους στο 23' (48-46). Η Άλμπα Βερολίνου διαχειρίστηκε καλύτερα το προβάδισμα και είχαν προβάδισμα με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-58). Οι Βερολινέζοι είχαν προβάδισμα με 13 πόντους στο 32' (74-61), αλλά η Μπάγερν Μονάχου ισοφάρισε με ένα επί μέρους σκορ 24-13 και το ματς οδηγήθηκε σε παράταση (87-87).

Η Μπάγερν Μονάχου ανέτρεψε την κατάσταση και με ένα επί μέρους σκορ 14-8 στην παράταση νίκησε την Άλμπα Βερολίνου με 101-95.

Από την Μπάγερν Μονάχου ξεχώρισαν οι Ρέινολντς και Μπόλντγουιν με 24 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Άλμπα Βερολίνου διακρίθηκαν οι Φοντέκιο και Λάμερς με 21 και 20 πόντους.

Περίοδοι: 10-26, 33-43, 66-58, 87-87 (τέλος της κανονικής περιόδου), 101-95 (τέλος της πρώτης παράτασης)