Παναθηναϊκός-Ζενίτ 77-89: Η κατρακύλα συνεχίζεται

Η Ζενίτ πήρε το "διπλό" στο ΟΑΚΑ, νικώντας τον Παναθηναικό με 89-77, με αποτέλεσμα η Ρωσική ομάδα να ανέβει στο 11-5, με τους πράσινους να πέφτουν στο 5-12.

Η Ζενίτ ξεκίνησε δυνατά και πάτησε το γκάζι από τα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (26-16).

Η Ζενίτ βρέθηκε να προηγείται με 17 πόντους (33-16), με τον Παναθηναικό να ρίχνει την διαφορά στους εφτά πόντους (38-31), αλλά την Ρωσική ομάδα να έχει δώδεκα πόντους προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (47-35).

Στο δεύτερο μέρος ξέφυγαν τα πράγματα και η Ζενίτ με ένα επί μέρους σκορ 29-19, ήταν 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-54).  Οι πράσινοι αντέδρασαν με ένα δικό τους επί μέρους σκορ  23-13 στην τέταρτη περιόδο, αλλά η Ζενίτ διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, νίκησε τον Παναθηναικό με 89-77

Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Παπαπέτρου και Μήτογλου με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ζενίτ διακρίθηκαν οι Γκουντάιτις με 25 πόντους και τρία ριμπάουντ και Πάνγκος με 18 πόντους, 10 ασίστ και τρία ριμπάουντ

Περίοδοι: 16-26, 35-47, 54-76, 77-89

Διαιτητές: Μπολτόζερ, Ντιφάλα, Μπάλαχ

On Fire: Ο Γκουντάιτις της Ζενίτ με 24 πόντους και τρεις ασίστ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το 41-66 (οι 25 πόντοι διαφορά υπέρ της Ζενίτ)

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 13 λάθη του Παναθηναικού, με την Ζενίτ να έχει μόνο 5 λάθη