Βιλερμπάν- Παναθηναϊκός 97-73: Βατερλό στο Αστρομπάλ

Η Βιλερμπάν πήρε μια ευρεία νίκη επί του Παναθηναικού με 97-73 στο πλαίσιο της εξ΄αναβολής αναμέτρησης για την τρίτη αγωνιστική, με τους Γάλλους να ανεβάζουν το ρεκόρ τους στο 3-6, με τους "πράσινους" να υποχωρούν στο 3-7.

Μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του στα τελευταία χρόνια έκανε ο Παναθηναικός, ο οποίος ηττήθηκε από την Βιλερμπάν με 97-73 και υποχώρησε στην βαθμολογία της EuroLeague. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην πρώτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο 10'.

Η δευτέρη περίοδος ήταν καθοριστική, γιατί η Βιλερμπάν πάτησε το γκάζι και ξέφυγε, έχοντας προβάδισμα 14 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (44-30). Οι Γάλλοι συνέχισαν να ανεβάζουν την διαφορά στην τρίτη περίοδο και βρέθηκαν να προηγούνται και με το 24 πόντους (61-37), με τους "πράσινους" να προσπαθούν να σώσουν ότι μπορούν και να μειώνουν στους 17 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (68-51).

Η Βιλερμπάν ανέβασε την διαφορά ακόμη και στους 29 πόντους (95-66) και να μην αντιμετωπίζουν κάποια ιδιαίτερη αντίσταση, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να νικήσουν τον Παναθηναικο με 97-73.

Από την Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Λάιτι με 19 πόντους, ενώ από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Παπαγιάννης και Μήτογλου με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 20-17, 44-30, 68-51, 97-73

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Ζαμοίσκι, Λαυριναβίτσιους

On fire: Ο Λάιτι με τους 19 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +29 sto 38' (95-66)

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 6/23 του Παναθηναικού στα τρίποντα