Παναθηναϊκός-Μπάγερν 83-76: Επιστροφή στις νίκες για τους «πράσινους»

Ο Παναθηναικός έκανε το καθήκον του και νίκησε την Μπάγερν Μονάχου με 83-76, ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 3-6, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 7-4.

Η Μπάγερν Μονάχου μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, παίρνοντας προβάδισμα πέντε πόντων (10-5) στο 4', ο Παναθηναικός όμως διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και με ένα επί μέρους σκορ 9-3, είχε προβάδισμα έξι πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-13).

Οι ¨πράσινοι" συνέχισαν να προηγούνται και ξέφυγαν με 13 πόντους (35-22) στο 17', ενώ ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-35). Η Μπάγερν Μονάχου αντέδρασε στην τρίτη περίοδο και μείωσε στους έξι πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (60-54).

Η Μπάγερν Μονάχου προσπάθησε να μειώσει την διαφορά στην τέταρτη περίοδο (62-59, 32'), με τον Παναθηναικό να βρίσκει απαντήσεις και να διατηρεί το προβάδισμα (67-61) και στο τέλος να κερδίζει τους Βαυαρούς με 83-76.

Περίοδοι: 18-13, 44-35, 60-54, 83-76

Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Νέντοβιτς και Σαντ Ρος με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκε ο Λούσιτς με 20 πόντους, με τον Ρέινολντς και τον Μπόλντγουιν, ο οποίος μίλησε αποκλειστικά στο superbasket.gr πριν το ματς με τους "πράσινους", να σημειώνουν από 12 πόντους έκαστος.

Διαιτητές: Περούγκα, Γιόβτσιτς, Ραντοικοβιτς

Μεγαλύτερη διαφορά: Το 35-22 υπέρ των "πρασίνων" στο 17'

On Fire: Ο Λούσιτς με 20 πόντους

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 7/19 της Μπάγερν Μονάχου στα τρίποντα