Άλμπα - Βιλερμπάν 76-75: Ο Σίβα της χάρισε τη νίκη στο φινάλε!

Η Άλμπα Βερολίνου βρέθηκε στο -13, όμως πάλεψε μέχρι το φινάλε και δικαιώθηκε χάρη στον Σίβα, με δικό του τρίποντο χάρισε τη νίκη στην γερμανική ομάδα η οποία βελτίωσε το ρεκόρ της σε 2-5.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι- χέρι μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο, όμως η Βιλερμπάν με κορυφαίο τον Φολ (μέτρησε 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) κατάφερε να πάρει «αέρα» 7 πόντων, λίγο πριν την ανάπαυλα (36-47, 20') και να βρεθεί σε θέση οδηγού.

Οι Γάλλοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και μετά το πρώτο μισό, καθώς υπερασπίστηκαν την μικρή διαφορά που απέκτησαν αρχικά και στη συνέχεια βρέθηκαν στο +10 (50-60, 30').

Στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης, οι παίκτες του Πάρκερ προηγήθηκαν ακόμη και με 14 πόντους (50-63), ωστόσο η Άλμπα πέρασε στην αντεπίθεση και μείωσε μέχρι και στον έναν πόντο (70-71), βάζοντας «φωτιά» στα τελευταία λεπτά του ματς.

Με το σκορ να βρίσκεται στο 73-75, 6'' πριν το φινάλε ο Σίβα ευστόχησε από την περιφέρεια και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Βερολίνου (76-75).Με το σκορ να βρίσκεται στο 73-75, 6'' πριν το φινάλε ο Σίβα ευστόχησε από την περιφέρεια και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Βερολίνου (76-75).

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σίκμα με 16 πόντους, ενώ από τη μεριά των ηττημένων, ο Φολ μέτρησε 25 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 19-21, 36-43, 50-60, 76-75