Μπασκόνια – Φενέρμπαχτσε 86-68: Ο Πίτερς έκανε την διαφορά

Επιστροφή στις νίκες για την Μπασκόνια, που χάρη σε ένα 11-2 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και με έναν Πίτερς να… βγάζει φωτιές (25 πόντοι και 7 ριμπάουντ) επιβλήθηκε της Φενέρμπαχτσε με 86-68, αναγκάζοντας τους Τούρκους στην δεύτερη σερί ήττα τους.

Η Φενέρ ήταν αυτή που έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε με 9-0. Οι Βάσκοι σημείωσαν το πρώτο τους καλάθι μετά από 4’ λεπτά αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το 6’ (13-19), με την Μπασκόνια, όμως, να κλείνει το δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 7-2 για το 20-21. Ένα καλάθι του Γκεντράιτις για το 25-23 έβαλε τους γηπεδούχους για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, με την Μπασκόνια να έχει, πλέον, τον έλεγχο της αναμέτρησης και με ένα επιμέρους 25-15, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 45-36.

Δύο τρίποντα των Βιλντόζα και Γκεντράιτις και ένα καλάθι του Πολονάρα εκτόξευσε την διαφορά στους 13 πόντους (53-40), όμως η αντίδραση της Φενέρ ήταν άμεση, με τους Τούρκους να φέρνουν το ματς στον πόντο (60-59), προτού  οι Γκεντράιτις και Βιλντόζα γράψουν το 64-59 του 30’, για να ακολουθήσει το 11-2 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, που έφερε το σκορ στο 75-61. Η Φενέρ δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει για δεύτερη φορά από διψήφια διαφορά, με την Μπασκόνια να φτάνει στην νίκη με  86-68.

Ο Άλεκ Πίτερς ήταν… όλα τα λεφτά για την Μπασκόνια, καθώς τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους, έχοντας 6/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές, αλλά και επτά ασίστ και 31 στο σύστημα ranking! 19 πόντους σημείωσε ο Γκεντράιτις, με τον Ντράγκιτς να προσθέτει 16 και τον Βιλντόζα 11 πόντους, επτά ριμπάουντ και τρεις ασίστ.  Για την Φενέρ, που κατέρρευσε στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Βέσελι είχε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-36, 64-59, 86-68