Ζενίτ - Χίμκι 83-88: «Καθάρισε» στο φινάλε!

Η Χίμκι ανέβασε «στροφές» στην τελευταία περίοδο και πήρε τη νίκη (83-88) στον ρωσικό «εμφύλιο» με την Ζενίτ, βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 2-6.

Η Ζενίτ πήρε νωρίς τα ηνία του αγώνα, καθώς ύστερα από ένα τρίποντο του Χόλινς, βρέθηκε στο +8 (13-5). Στη συνέχεια πάτησε ακόμα περισσότερο το... γκάζι και με τον ίδιο παίκτη και με τον ίδιο τρόπο «έχτισε» διψήφια διαφορά (45-34), ωστόσο η Χίμκι πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα σερί 10-0, βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής (45-44).

Έκτοτε οι δύο ομάδες πορεύτηκαν χέρι-χέρι, με τους παίκτες του Πασκουάλ να παίρνουν εκ νέου ένα προβάδισμα 8 πόντων (66-58), αλλά στη συνέχεια να νιώθουν και πάλι την «ανάσα» των αντιπάλων τους (67-63, 30').

Λίγο αργότερα ο Μονρό μείωσε στον πόντο για την Χίμκι (78-77), δίνοντας το σύνθημα στους συμπαίκτες του.  Οι φιλοξενούμενοι με ένα μικρό σερί 4-0 βρέθηκαν για πρώτη φορά σε θέση οδηγού στην τέταρτη περίοδο (81-85) και στη συνέχεια κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση των γηπεδούχων και να φτάσουν στη νίκη (83-88, 40').

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Σβεντ με 24 πόντους, ενώ ο ΜακΚόλουμ τον ακολούθησε σε απόδοση, μετρώντας 19 πόντους.

Από τους γηπεδούχους, ο Μπάρον πέτυχε 24 πόντους και ο Χόλινς 15 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 27-19, 47-44, 67-63, 83-88.